Home / Materiały online

O dostrojeniu w parze. Wykorzystanie teorii poliwagalnej w terapii par

dr Marta Kochan-Wójcik

Teoria poliwagalna, ciesząca się w ostatnich latach dużym zainteresowaniem specjalistów zajmujących się udzielaniem pomocy psychologicznej, ma swoich zwolenników i oczywiście zasadnych krytyków. Jednak zastosowanie neuroperspektywy w rozumieniu źródeł problemów naszych pacjentów, w tym poszukujących pomocy par, okazuje się niezwykle pomocne, ponieważ część trudności, z jakimi pacjenci zgłaszają się na psychoterapię ma swoje źródło w naddaktywności układu nerwowego (UN) i wymaga wówczas - w pierwszej kolejności - oddziaływań w zakresie samoregulacji oraz rozwijania umiejętności dostrajania się (na poziomie UN). Dopiero wtedy para zyskuje bazowy komfort i poczucie bezpieczeństwa w relacji i może zająć się omawianiem istniejących między nimi problemów.

Model ACT w pracy z seksualnością pary

dr Agnieszka Nomejko

Dla wielu par satysfakcja seksualna jest jednym z kluczowych czynników oceny jakości bliskiego związku. Niski poziom zadowolenia z życia seksualnego jest natomiast częstą przyczyną przewlekłego cierpienia, konfliktów, zdrad i rozstań. Podczas webinaru opowiem o biopsychospołecznym i holistyczno-funkcjonalnym modelu satysfakcji seksualnej oraz o sposobie rozumienia problemów w życiu seksualnym z perspektywy terapii poznawczo-behawioralnej (CBT) oraz terapii akceptacji i zaangażowania (ACT). Pokażę również jak aplikuję elementy modelu elastyczności psychologicznej do pracy z parą doświadczającą dysfunkcji seksualnych.

Wykorzystanie genogramu w terapii par

dr Marta Kochan-Wójcik

Stosowany przez terapeutów systemowych genogram jest z jednej strony graficznym narzędziem porządkowania informacji na temat korzystającej z pomocy psychologicznej rodziny, pary lub pacjenta indywidualnego, z drugiej zaś - umożliwiającym pogłębioną diagnozę oraz pracę terapeutyczną w zakresie transmisji wzorców i przekazów międzypokoleniowych. Podczas webinaru opowiem o tym, w jaki sposób wykorzystuję genogram w terapii par zarówno w zakresie psychoedukacji, jak i interwencji terapeutycznych.